2021 Meetings

    Programming for the Division of Biochemical Technology (BIOT)
    262nd ACS National Meeting
    Virtual Meeting August 22-26.

     

    BIOT Division programming has been moved to the ACS Fall National (Currently) Hybrid Meeting (August 22-26). Select talks will be broadcast at set times followed by live Q&A. The rest of the division's content available on demand. Additional activities during the meeting include: BIOT Tank (Aug 22), Student Networking Event (Aug 24)*, BIOT Virtual Reception (Aug 22)*, the BIOT Business Meeting (Aug 24)*, and a Diversity Town Hall (Aug 25)*. Note that all talks, and the BIOT Tank require meeting registration. *All other events are open to all BIOT members. 

     

    Program Chairs

    Caryn Heldt - Michigan Technological University
    Aaron Noyes - Codiak Biosciences

     

    ACS 2021 Meeting Links

    BIOT Call for Abstracts (pdf)

    Submit an Abstract (Open - Due 4/19 - Final Deadline)

    BIOT Meeting Program Book (pdf)

    Directly navigate the BIOT Program here.

    BIOT Meeting Abstracts (pdf)

    BIOT Program Grid (pdf)

    Networking Session Registration - Panelists (Academic/Industry) and Students 

     

    2021 CONFERENCE REGISTRATION IS NOW OPEN!

     

    Click Here to Register!

     

    BIOT Meeting Location:

    Atlanta, Georgia and Virtual Meeting

     

    For Student Presenters

    W.H. Peterson Award

    Click here for Award Nomination Form

    Applications due by 8/1/2021

    BIOT Student Travel Subsidy - N/A

     

    For Young (35 and Under) Professional

    Young Professionals Award in Upstream and Downstream Processing (sponsored by 3M)

    Click here for Award Nomination Form

    Applications due by 8/1/2021

     

    2021 Keynote Speakers by Area

    BIOT Interfaces - Rapid Response to COVID-19: TBD
    Downstream Processes: TBD
    Biomolecular Technologies: TBD
    Biomedical Technologies: TBD
    End-to-End Biomanufacturing: TBD
    BIOT Interfaces: TBD

     

     2021 Invited Speakers by Area

    Upstream Processes:  TBD
    Downstream Processes: TBD
    Biomolecular Technologies: TBD
    Biomedical Technologies: TBD 
    End-to-End Biomanufacturing: TBD
    BIOT Interfaces: TBD

     

    2021 Award Winners and Lectures

    David Perlman Memorial Lectureship (sponsored by Bristol-Myers Squibb)
    Peter Marks, U.S. Food and Drug Administration

     

    Marvin J. Johnson Award in Microbial and Biochemical Technology (sponsored by Pfizer, Inc.)
    James Collins, MIT

     

    EV Murphree Award
    Not awarded in 2021

     

    Alan Michaels Award
    Richard Willson, University of Houston

     

    Industrial Biotechnology Award
    Not awarded in 2021

     

    BIOT Young Investigator Award (sponsored by Genentech, Inc.)
    Mark Blenner, University of Delaware

     

    James M. Van Lanen Distinguished Service Award 
    Cynthia Collins, Ginkgo Bioworks

     

    Biotechnology & Bioengineering Gaden Award Lecture 
    Andre Palmer, Ohio State University 

     

    Biotechnology & Bioengineering D.I.C. Daniel Wang Young Investigator Award 
    Benjamin Woolston, Northeastern University

     

    SBE/AIChE/ACS BIOT D.I.C. Daniel Wang Award
    TBD

     

    3M Young Professional Award in Upstream and Downstream Processing
    Michael McGarrah, GlaxoSmithKline

     

    W.H. Peterson Best Student Oral Presentation at 2020 National Meeting
    Eric VanArsdale, University of Maryland

     

    W.H. Peterson Best Student Poster Presentation at 2020 National Meeting
    Xiaozhe Ding, California Institute of Technology

     

     

    2021 Program Areas (Area Coordinators)

    Upstream Processes: Melisa Capio (Horizon Discovery), Nitya Jacobs (Amgen), Danielle Tullman-Ercek (Northwestern)
    Downstream Processes: Wai Keen Chung (Biogen), Dan Bracewell (UCL), Elizabeth Goodrich (MilliporeSigma)
    Biomolecular and Biophysical Processes: Mary Krause (BMS), Krishna Mallela (UC Denver), Cesar Calero (Sanofi)
    Biomedical Technologies: John Kim (Alabama), Maryam Raeeszadeh-Sarmazdeh (Nevada-Reno)
    Big Data: Sandeep Kumar (Boehringer Ingelheim), Jim Lalonde (Inscripta)
    Integrated and Continuous Processing: Lars Pampel (Novartis), Nihal Tugcu (Sanofi), Tim Tully (Pfizer)
    Cell and Gene Therapy: Bill Kelly (Villanova), Nooshi Sanaie (Kite Pharma), Mercedes Segura (Avro Bio)
    Protein Engineering: Nik Nair (Tufts), Zhe Rui (Codexis)
    COVID Vaccine, Therapies, and Diagnostics: Varnika Roy (GSK), Shannon Servoss (Arkansas), Frank Kotch (Pfizer)
    BIOT Tank: Hadley Sikes (MIT), Jonathan Royce (Bio-Works Technologies), John Welsh (Merck)
    BIOT Rapid Fires and Poster Session: Kristin Vallente (Merck), Kelsey O'Donnell (Amgen)

     

    BIOT Links

    BIOT History
    BIOT Awards History
    BIOT Division Site